UYGULAMA...

1. Boyanın Kalıba Dökülmesi


KendinBas Serigrafi Seti'nde boyalar hazır karışım halinde gelir. Baskı yapacağınız yüzeye karar verip eleğinizi yerleştirdikten sonra boyayı görselin üst ve ya alt kısmına bir şerit halinde dökünüz. Şimdi baskı yapmaya hazırsınız. 

2. Baskı

Kumaş yüzeylere yapılacak baskılarda elek doğrudan kumaş yüzeyin üzerine oturtulur. Elekdeki görselin üst kısmına dökülen boya ragle yardımıyla ortalama bir güç uygulayarak çekilir. Eleği kaldırdırdığınızda görselin kumaşa geçtiğini göreceksiniz. 

3. Baskı Sonucu

Başarılı bir serigrafi baskı sonucunda serigrafi baskı kalıbınız üzerinde görünen boş alandaki desen tamamen baskı yüzeyine aktarılmış olur.

4. Kalıp Temizliği

Serigrafi eleğinin birden fazla kullanımı ve eleklerin sahip olduğu gözenek yapısının tıkanmaması için baskıdan hemen sonra temizlenmesi gerekir. Boya ilk etapta su ile temizlenir, bu temizlik için sulandırılmış bir sünger ve ya bir bez kullanabilirsiniz. Su ile çıkaramadığınız kalıpta uzun süre kalmış boyaları "kalıp açıcı" ve "kadife bez" yardımı ile çıkarabilirsiniz. Bunun için kalıp açıcıyı set içinden çıkan kadife beze ve ya kalıbın üzerine bir miktar uygulamanız ve silmeniz yeterlidir.

5. Boyanın Sabitlenmesi

Kumaş yüzeylere yapılan uygulamalarda boyanın orta derecede ısıtılmış bir ütüyle sabitlenmesi gerekir. Bunun için baskı yapılan yüzeyin üzerine A4 kağıt ve ya benzeri bir ara yüzey yerleştirilir ve ortalama 5dk boyunca ütülenir. Boyanın ütüleme esnasında kumaşın diğer yüzeyine geçmesini engellemek için kumaşın altına bir karton daha yerleştirilebilir.

Diğer yüzeyler için kullanılan boyaya göre kurutma şekilleri farklılık göstermektedir.

 

 

 

 

 

 

KendinBas© 2020